|| DOMŮ
| VYJÁDŘENÍ ODBORNÍKŮ

Zdroj: Časopis NOVÁ Tina, číslo 43, 26.října 2005

Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., přednosta I. plicní kliniky 1. LF UK a VFN

     Léčivé účinky soli jsou známé celá staletí, dnes se k tomuto zdroji zdraví vracíme. Příkladem je léčba, jakou podstupovali pacienti ve 30. letech 19. století v solném dole Wieliczka v Polsku, kde se od roku 1958 už běžně léčilo astma, choroby horních a dolních dýchacích cest a alergická onemocnění.
     Stejně tak dobře víme, že při léčbě zmíněných chorob i kožních nemocí je velmi prospěšný pobyt u moře. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají či ho z velké části hradí (např. program Morský koník-VZP). Cestu k moři si ovšem ne každý může dovolit vícekrát v jednom roce.
     U pacientů s astmatem a záněty horních a dolních cest dýchacích jsem si ověřil, že po 5 - 10 sezeních v solné jeskyni se jejich stav zlepšil, jako po přímořské léčbě. Příznivý efekt přetrvá asi 3 měsíce - ve srovnání s náklady na čtyři zájezdy k moři ročně, jež by pacienta spolu s léky dostaly do dobré kondice, je cena sezení zanedbatelná. Jako odborník na plicní choroby se k účinkům solné jeskyně na jiné druhy nemocí nemohu vyjadřovat. Za sebe jen dodám, že jsem si na sobě ověřil příjemný relaxační účinek.

Zdroj: Časopis Zdraví, ročník 53., listopad 2005

     „Jeden pobyt v solné jeskyni se vyrovná třem dnům u moře. Vzduch je bohatý na dezinfekcní jód, bróm, protistresový hořčík, antialergický vápník, draslík či selen, jenž ničí volné radikály,“ jmenuje prednosti solných jeskyní MUDr. Jaroslav Mikula.

Dále uvádíme vyjádření zahraničních odborníků z lékařské praxe

LÉKAŘSKÝ POSUDEK 1

     Od samého začátku zahájení provozu solné jeskyně v Kielcích, nejen já, ale i moji klienti využíváme tyto procedury. V místnosti je unikátní mikroklima. Ovzduší je nasyceno prvky jódu, hořčíku, draslíku, chloridů, bromidů, selenu i mědi. Toto bohatství minerálů a stopových prvků nacházejících se v solné jeskyni je při odpovídající teplotě a vlhkosti nezastupitelné k správnému fungování horních a dolních cest dýchacích. Proto jak svým malým , tak i dospělým pacientům doporučuji využívání procedur v solné jeskyni.
     Způsobem doléčení jsou tyto procedury velmi vhodné při zánětu nosních dutin, zánětu krku a hrtanu. Zvláště doporučuji návštěvy osobám trpícím na zánět mandlí, dlouhodobé záněty krku, hrtanu a nosních dutin.
     Díky tomu, že solná jeskyně se nachází v mém městě, mohou moji pacienti využívat tyto procedury během celého roku a nemusí čekat na letní měsíce, kdy mohou vycestovat k moři. Současně pracuji jako laryngolog a nedovedu si představit léčení pacientů efektivnější metodou, hlavně těch, kteří dlouhodobě trpí nemocemi horních cest dýchacích bez doléčovací metody využívající účinky soli Mrtvého moře.

mek. Med Dorota Wronska
specialistka v laryngologii
Kielce, Polsko;


LÉKAŘSKÝ POSUDEK 2

     Vážení, v soli, která se nachází v solné jeskyni je bohatství prvků, které jsou nevyhnutelné k zdravému fungování organismu člověka.
     Bioprvky, které jsou obsaženy v struktuře soli, tvoří komplexy, které organismus člověka velmi lehce přijímá. Je samozřejmé, že jejich nízká hladina vyvolává špatný vliv na zdraví. Struktura mikroelementů soli je podobná s obsahem tekutin v lidském organismu. Sůl z Mrtvého moře obsahuje především: jód, měď, hořčík, železo, vápník, draslík a jiné minerály. Podmínky tepla a vlhkosti, které jsou v solně-jodových jeskyních optimální pro podpůrné léčeni a prevenci při nemocech:

     Vysoký stupeň ionizace nacházející se v ovzduší má pozitivní vliv na pravidelný přechod energie do všech orgánů v organismu člověka.

lek.med Pavel Kwiatkowski
specialista otolaryngolog
Zakopane, Polsko